Menu

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?

PAYLAŞ!

Sahte zeytinyağı sıklıkla kullanıcıya satılmaya çalışılıyor. Peki Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? Gerçek zeytinyağı ile sahte zeytinyağının arasındaki farkları anlamanız çok zor değil. İşte hakiki zeytinyağını anlamanız için püf noktalar.

Ben anlamam ama damak tadıma oldukça önem veririm diyorsanız okumaya devam edin. Halk arasında sıklıkla dile getirilen zeytinyağının donmuş veya donmamış olması, renginin çok koyu veya çok açık olması gibi etkenler gerçek zeytinyağını bulmanızda maalesef size yardımcı olmayacaktır.

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Zeytinyağını almadan önce alacağınız kişiden numune istemelisiniz eğer satıcıyı tanımıyorsanız bu numune örneğini ilinizde bulunan gıda kontrol laboratuvarında test ettirmelisiniz. Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? Test sonuçlarında oleik asit oranı bilmeniz gereken en önemli unsurların başında gelmektedir. Ekstra olarak bunun yanında uçucu radikaller, bitkisel yağ karışımı vb. Test yaptırıp güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Oleik asit miktarı ne kadar olmalı?

Oleik asit miktarı 0 ile 0.8 arasında ise endişelenmeyin yağınız çok doğal bir sızma zeytinyağı. Eğer oleik asit miktarı 0.8-2.0 arasında ise doğal birinci zeytinyağıdır. Kısaca bilmeniz gereken oleik asit miktarı 0.8 ve aşağısı ise doğal ve kaliteli bir sızma zeytinyağı sahibi oluyorsunuz. Eğer analiz sonucunda 2 veya üzeri bir asit oranı ile karşılaştıysanız bu yağı kullanmayın, tercih etmeyin. Bu tür yağlar rafine edilerek kullanılır gıda sektöründe kullanılır.

Oleik asit oranından başka nelere dikkat etmeliyim?

Oleik asit oranının yanı sıra yine oldukça önemli olan ve bilmeniz gereken unsurlar vardır. Alacağınız zeytinyağını mutlaka tadın. Uzmanlara göre doğal bir zeytinyağı tadım yapılırken damakta hafif acılık bırakması gerekiyor. Bunun yanı sıra yine zeytinin vereceği aroma ve meyvemsi tadın aranması yoğun olması uzmanlarca önerilmektedir.

Doğal zeytinyağı alırken bunlara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

PAYLAŞ!

cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir