Menu

Şahıs şirketi nasıl kurulur

PAYLAŞ!

Şahıs şirketi nasıl kurulur şahıs şirketini On dokuz yaşından gün almış bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kurabilir. Nispeten düşük iş hacmine sahip olacağını düşünen girişimciler örneğin; internet üzerinden herhangi bir satış yapmak istiyorsanız şahıs şirketi kurmayı tercih etmelisiniz. Sanıldığı kadar kolay kurulmuyor ancak onu söyleyeyim.

Kıçıkırık bir şahıs şirketi kurmaya karar verdiğinizde Türkiye’de girişimciliğin neden bu denli geri kaldığını anlayacaksınız. Ufacık tefecik mini minnacık bir şahıs işletmesi kurmayı hedefliyorsun; Muhtarlığa git, olmadı muhasebeciye git, oradan çık koşarak notere git, oradan ticaret odasına git, muhtara geri gel, imza bastır, onu bastır, bunu bastır, şunu onaylat, muhtarın namazdan gelmesini bekle, bu evrak olmamış notere tekrar git, vergi memurunu çay sigara yapmasını bekle, müdür beyin onay vermesini bekle, damga vergisi öde, stopaj, arbitraj.

Yıl olmuş bilmem kaç E-devlet uygulaması üzerinden tek tıkla yapılabilecek Şahıs şirketi nasıl kurulur işlemler için günlerimizi heba ediyoruz. Düşünmeden edemedim acaba devlet baba “boş işlerle uğraşma, herkes memur olacak” baskısı oluşturmaya mı çalışıyor?

Şahıs Şirketi Kurulum Detayları

Şahıs Şirketi Kurulum Detayları

Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Öncelikle 500 TL maliyet gerektiren (aşağısı kurtarmıyor.) başlangıç seviyesi bir ticaret adımıdır. Şahıs şirketi kurmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Muhasebe ücretleri oldukça uygundur. Kademeli olarak vergiye tabi tutulursunuz. Defter tasdik ücretleriniz oldukça düşüktür.

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajlarına bakacak olursak, Diğer şirket kuruluşlarında (Limited vs.) vergi oranı %20 iken sizin kuracağınız şahıs şirketinde %35’e kadar vergi ödeme riskiniz var. Eğer ilerde bu şirketi devretmeyi falan düşünüyorsanız oldukça zorlanacaksınız. Limited şirketlerde bu işlemler oldukça kolaydır.

Öncelikle bir sağlam muhasebeciye ihtiyacınız var. (eş, dost, tanıdık) Muhasebeci tarafından sizlere ortalama olarak şahıs şirketi kurulumu için sizden en az 500 en fazla 750 TL civarında bir meblağ isteyecektir. (eğer fazla bir ücret istendiyse başka muhasebeci bakın.) He unutmadan bu masrafların dışında aylık olarak yaklaşık 170-350 TL + kdv civarında muhasebeci gideriniz olacaktır. Muhasebe ücreti bu firmada çalışacak işçi sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Anlaştığınız muhasebeci sizin için işe başlama formu dolduracaktır.
İki adet nüfus cüzdanı kopyası.
İki Adet ikametgah belgesi. (Muhtarlıklardan temin edilebilir.)
İmza beyannamesi. ( En yakın notere 100 TL fişşeklerseniz temin edebilirsiniz.)
Anlaştığınız muhasebeci şirketinizin işlemlerini takip etmesi ve gerekli işlemler adına 100 TL civarında bir fişşek daha 🙂

Bu belgelerin yanı sıra iş yerini kiraladıysanız kira sözleşmesi eğer sizinse tapu fotokopisi gerekiyor. Kira sözleşmeleri için, ödediğiniz kira miktarına göre bir damga vergisi daha ödemeniz gerekecektir. Yapacağınız işe göre değişkenlik gösterebilir ancak yazar kasa gerekiyorsa ayrıca 1000-1500 TL arası bir masraf daha sizi bekliyor olabilir.

Meslek dalınıza göre Ticaret odasına kaydınız gerekiyorsa 1000-1500 TL’ye yakın bir masrafınız daha olabilir.
Kaşe: 10 TL civarında.
Defteri tasdik ücretleri 150 TL civarında.
Vergi kaydı yaptıktan sonra Fatura için ilk etapta herhangi bi’ kırtasiyeden bir cilt fatura alıp notere onaylatabilirsiniz. Baktınız işler yürüyor (yakında banka kuracaksınız) faturaları matbaaya bastırırsınız.
E-fatura ilk etapta size yük olacaktır ancak aşırı bir fatura kesmeniz söz konusu olduğunda yıllık yaklaşık 600 TL bir bedelle e-faturaya geçebilirsiniz.

Vergi muafiyeti var mı? 25 yaş altı vergiden muaf mı?

Herhangi bir vergi muafiyeti söz konusu olmuyor. Kar oranınıza göre vergi ödüyorsunuz.

Yapacağım her satış faturalandırılmalı mı?

Banka hesabınıza gelen her geliri faturalandırmalısınız. Korsan iş veya Faturasız işlem yapmanızı önermiyorum. (başınız çok ağrıyabilir.)

Gündelik diğer masraflar (eğlence, oyun, sigara vs..) gider olarak gösterebiliyor muyum?

İş dalınızla alakalı bütün işlemleri gider olarak gösterebilirsiniz. Eğlence, oyun, sigara vs. işinizle alakalı olmadığı için gider gösteremezsiniz.

Satış yapmadığım zamanlarda cebimden ne kadar para çıkar?

Beyanname Damga pulu, muhasebe ücretlerini her ay ödemek zorundasınız. Yani taş çatlasın aylık olarak 200 TL ödeme yaparsınız. İş yeriniz kiralık ise kiranın %20’si kadar stopaj vergisi ödersiniz.

Eğer aklınıza takılan bir nokta var ise lütfen bizlere yorum olarak bildirin!

PAYLAŞ!

cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir