Menu

Tabu nasıl oynanır

PAYLAŞ!

Kutu oyunları denince akla ilk gelenlerden biri olan Tabu 1989 yılında geliştirilmiştir. Oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız Tabu, takım arkadaşınızın size anlatmak istediği kelimeyi tahmin etmenizi ister. Kış günlerinin vazgeçilmezi çok samimi bir aile oyunudur. Eğer Tabu oyununu daha önce hiç oynamadıysanız Tabu nedir, tabu nasıl oynanır ve tabu kuralları hakkında fikir sahibi olmanız gerekecek.

Tabu oyununu ister genç ister yaşlı herkes oynayabilir. Oynarken kahkahalara boğulup, aynı anda dikkat ve el yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Tabu genel kültürünüzü de geliştirmek için sizlere yardımcı olacaktır.

Tabu nasıl oynanır

En az altı en fazla on iki kişi Tabu’yu rahat ve keyifli bir şekilde oynayabilir. Eğer altı kişiyseniz üçerli gruplara ayrılın. Takımlar belirlendikten sonra karşı takımı gözlemleyebilmek adına içinizdeki en dikkatli arkadaşınızı karşı takıma yerleştirin. Karşı takımı gözlemlemek sizler için iyi olacaktır. Ardından tabu kartlarınızı bir kaç defa karıştırın. Karıştırdığınız kartlardan on adet kartı kart kutusuna yerleştirin. Bu adımla birlikte artık tabu’yu oynamaya hazırsınız. Eğlence başlasın…

Tabu oyunun amacı

Rakip takımın düdüğü asla çalmasın… Oyunun asıl amacı bu. Tabu kartlarında bulunan kelimeleri kullanmayın. Kurallara uyarak ve kartın üstündeki kelimeleri kullanmadan size verilmiş olan kelimeyi arkadaşlarınıza anlatmaya çalışın. Eğer yasaklı kelimeleri kullanıp kuralları çiğnerseniz sizi gözetleyen rakip takımdaki arkadaşınız düdüğü çalacaktır. Genel kültürüne güvendiğiniz arkadaşınızı kelimeyi en iyi şekilde anlatması için seçin.

Düdük ve kum saati

Karşı takımdan bir arkadaşınız verilen süre zarfında, tabu kelimelerinden birinin kullanımı, tabu kuralları ihlali veya herhangi bir olumsuz davranış karşısında düdüğü çalmak için bekliyor olsun.

Tabu nasıl oynanır

Kum saati çevrilir çevrilmez derhal en üstteki tabu kartını çekin, bu kartı üstünde bulunan tabu kelimelerini kullanmadan takım arkadaşlarınıza en iyi ve en hızlı olacak şekilde anlatın. Pas denilen veya düdüğün çaldığı tabu kartlarını elinizde hemen bırakın. Kum saati tamamen bitene kadar yeni kelimeleri takım arkadaşlarınıza anlatmaya devam edin. Kum saati sizin için dolduktan sonra tabu kartlarını bırakın bu saat sizin için sürenin dolduğunu ifade eder. Takımınıza başarıyla aktardığınız her kelime için takımın bir puan alır. Bilinmeyen veya pas geçilen her kelime içinde karşı taraf puan alır. Oyunun ilerleyişi bu şekilde devam edecektir…

Kazanan nasıl belirlenir

Tabu oynamaya başlamadan önce mutlaka kaç saat veya kaç tur oynayacağınıza karar verin. Belirlenen sürenin veya turun sonunda puanı yüksek olan takım kazanmıştır. Eğer puan durumu eşitse üstünlük sağlanana kadar devam edilir. Tabu nasıl oynanır konusunda artık sizde bir uzmansınız.. He unutmadan Tabu için ufak tüyoları aşağıda liste şeklinde sizlere sundum, istersen bir göz at.

Tabu tüyoları & kuralları

Kartın üzerindeki kelime herhangi bir şekilde ipucu olarak kullanılamaz.
Kartlarda bulunan birleşik kelimeleri ayrı ayrı anlatamazsınız. Örneğin: pazartesi (pazar ertesi şeklinde anlatılamaz.)
Eğer takım üyeniz kart üstündeki kelimeleri kullansa bile siz bu kelimeleri kullanamazsınız.
Başka bir dil kullanılarak kart üstündeki kelime anlatılamaz örneğin ingilizce kullanarak kelime anlatamazsınız.
Kelimeyi efekt kullanarak veya şarkı söyleyerek anlatamazsınız.
İşaret dili kullanmak yasaktır.
Kelimelerin kısaltmalarını kullanamazsınız.
Kelimeyi anlatmak için bağdaştırıcı kelime kullanamazsınız. Örneğin: Telefon kelimesini anlatıyorsanız iPhone diyemezsiniz.

PAYLAŞ!

cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir